Yrd.Doç.Dr. Onur Sungur
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi
Kişisel Web Sayfası
Anasayfa             Hakkımda             Yayınlar             Projeler             Tezler             Ödüller             Dersler             İletişim
Antalya'da Faaliyet Gösteren İhracatçı Firmaların AR-GE, Teknoloji Geliştirme ve İnovasyon Faaliyetleri

Bu çalışmada, Antalya ilinde imalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren ihracatçı firmaların AR-GE, teknoloji ve yenilik faaliyetleri incelenecektir. Çalışmada öncelikle AR-GE ve teknoloji yatırımlarının inovasyon üzerindeki etkileri teorik olarak ele alınacaktır. Ardından, uygulama kısmında, KOSGEB KOBİNET veritabanına kayıtlı firmalar arasından seçilecek 60 ihracatçı firmanın anket yöntemi ile AR-GE, teknoloji ve yeniliğe ilişkin faaliyetleri ölçülecektir. Çalışma sonucunda, araştırma-geliştirme ile inovasyon arasında bir ilişki olup olmadığı, AR-GE yapan firmaların aynı zamanda yenilikçi firmalar olup olmadığı ve inovasyon ile firma satışları arasında bir ilişki olup olmadığı gibi sorulara ışık tutulacaktır.

Anahtar Kelimeler: Araştırma-Geliştirme (AR-GE), Teknoloji, İnovasyon, KOBİ, Rekabetçilik
KAYNAKÇA İÇİN
SUNGUR, O. (2009), "Antalya'da Faaliyet Gösteren İhracatçı Firmaların AR-GE, Teknoloji Geliştirme ve İnovasyon Faaliyetleri", International  Davraz  Congress  on  Social  and Economic  Issues Shaping the World's Future: New Global Dialogues, Süleyman Demirel University, 24-27 September, Isparta, 938-953. 
Bu kısmı kopyala-yapıştır yaparak çalışmalarınıza kaynak olarak ekleyebilirsiniz.