Yrd.Doç.Dr. Onur Sungur
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi
Kişisel Web Sayfası
Anasayfa             Hakkımda             Yayınlar             Projeler             Tezler             Ödüller             Dersler             İletişim
Yenilikte Sistem Yaklaşımı ve Bölgesel Yenilik Sistemleri: Kavramlar, Kuramlar, Politikalar


Yenilik Sistemi yaklaşımında, firmaların yenilik sürecinde nadiren tek başlarına hareket ettikleri ve yeniliğin çok sayıda aktörü içeren kompleks bir süreç olduğu öngörülmektedir. Yenilik sistemleri, ulusal, bölgesel, sektörel düzeylerde ele alınabilmektedir. Bu yenilik sistemleri içerisinde Bölgesel Yenilik Sistemi (BYS); bölgesel düzeyde firmaların ve endüstrilerin yenilik ve işbirliği süreçlerinin açıklanmasında kullanılan bir yaklaşımdır. Bu çalışmada, bölgesel kalkınmanın açıklanmasında ve rekabet gücü kazanılmasında önemli bir yaklaşım olan bölgesel yenilik sistemleri kavramı ele alınmaktadır. Çalışmada, bölgesel yenilik sistemi kavramı, ortaya çıkışı, unsurları, başarı koşulları ve politikaları bakımından ayrıntılı olarak ele alınmaktadır.

Anahtar Kelimeler: İnovasyon (Yenilik), Yenilik Sistemleri, Bölgesel Yenilik Sistemi (BYS)
KAYNAKÇA İÇİN
SUNGUR, O. and H. KESKİN (2011), "Yenilikte Sistem Yaklaşımı ve Bölgesel Yenilik Sistemleri: Kavramlar, Kuramlar, Politikalar", The First International Conference on Regional Development, Fırat Development Agency, 22-23 September, Malatya, 161-168. 
Bu kısmı kopyala-yapıştır yaparak çalışmalarınıza kaynak olarak ekleyebilirsiniz.