Yrd.Doç.Dr. Onur Sungur
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi
Kişisel Web Sayfası
Anasayfa             Hakkımda             Yayınlar             Projeler             Tezler             Ödüller             Dersler             İletişim
Bilgi Dinamikleri ile Bölgesel Kalkınmayı Yeniden Düşünmek


Bu çalışmanın amacı, coğrafi yakınlığa dayalı ve çoğunlukla örtük bilginin paylaşılmasını hedefleyen bölgesel kalkınma politikalarının tek alternatif olmadığını ortaya koymaktır. Çünkü bilgi dinamikleri kavramı bilgiyi çeken ve bölgesinde kullanan bölgelerin de bilgiyi üretmeden bölgesel kalkınmayı yakalayabileceğine işaret etmektedir. Bu nedenle tıpkı küreselleşme gibi bilgi de farklı yüzlerini zamanla bizlere göstermektedir. Uzaktaki örtük bilgi acaba uzaktan nasıl öğrenilir? Ya da öğrenmeden ama ihtiyaç duyulan bir bilgi bir KOBİ tarafından nasıl ulaşılır ve kullanılır? Çalışmanın ilerleyen bölümlerinde bilgi dinamikleri ile bilgi ekonomisi-yerel kalkınma ilişkisi farklı bir perspektiften analiz edilmeye çalışılacaktır.

Anahtar Kelimeler: Bilgi, Bilgi Ekonomisi, Bilgi Dinamikleri, Bölgesel Kalkınma
KAYNAKÇA İÇİN
DULUPÇU, M.A., SUNGUR, O. ve H. KESKİN (2012), "Bilgi Dinamikleri ile Bölgesel Kalkınmayı Yeniden Düşünmek", ASOMEDYA Dergisi, Mart-Nisan, 32-48.
Bu kısmı kopyala-yapıştır yaparak çalışmalarınıza kaynak olarak ekleyebilirsiniz.