Yrd.Doç.Dr. Onur Sungur
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi
Kişisel Web Sayfası
Anasayfa             Hakkımda             Yayınlar             Projeler             Tezler             Ödüller             Dersler             İletişim
Bölgesel İnovasyon Sistemleri: Başarı Koşulları ve Politika Çıkarımları


Bu çalışma, bölgesel inovasyon sistemleri kurulması ve başarıyla uygulanması konusunda Batı'daki uygulamaların deneyimlerinden yararlanarak bir takım politika önerileri sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmada, bölgesel inovasyon sistemi kavramı; ortaya çıkışı, unsurları, başarı koşulları ve politikaları ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Çalışma sonucunda, bölgelere rekabet üstünlüğü kazandırılması ve başarılı bir bölgesel inovasyon sistemi oluşturulması konusunda dört faktörün ön plana çıktığı sonucuna ulaşılmıştır. Bunlar; (i) bölgeye-özgü sektörel kümelenmeler, (ii) yerel ve küresel ağbağlar, (iii) eğitim-bilim altyapısı ve üniversite ile bağlantılar, (iv) girişimcilik destek politikalarıdır.

Anahtar Kelimeler: İnovasyon (Yenilik), İnovasyon Sistemleri, Bölgesel İnovasyon Sistemi (BİS)
KAYNAKÇA İÇİN
SUNGUR, O. ve H. KESKİN (2012), "Bölgesel İnovasyon Sistemleri: Başarı Koşulları ve Politika Çıkarımları", Global Journal of Economics and Business Studies, 1(2), 20-31.
Bu kısmı kopyala-yapıştır yaparak çalışmalarınıza kaynak olarak ekleyebilirsiniz.