Yrd.Doç.Dr. Onur Sungur
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi
Kişisel Web Sayfası
Anasayfa             Hakkımda             Yayınlar             Projeler             Tezler             Ödüller             Dersler             İletişim
Dünyada Değişen Kalkınma Ajansları Anlayışı ve Türkiye'deki Tartışmalar: Gecikmiş Bir Uygulama Nasıl Etkinleştirilebilir?

Türkiye'de, her reformda olduğu gibi Kalkınma Ajanslarının (KA) yol haritası da gelişmiş ülkelerin deneyimlerine bakılarak çizilmiş ve hala çizilmektedir. Ancak KA'ların nasıl bir türbülans içinde olduğunun değerlendirilmesi ve Türkiye'deki değerlendirmelerin hangi içeriğe sahip olduğuna bakılması, ülkemizde  KA'ların geleceği açısından çok boyutlu bir öneme sahiptir. Bu çalışmanın, tek amaç etrafında bütünleşen iki hedefi bulunmaktadır: Dünya'da KA'ların bağlamındaki değişme ile Türkiye'de KA'ların algısı ve yapılan eleştirilerin doğası. Böylelikle dünyada küresel aktör olma iddiası bulunan Türkiye'nin bu tablodaki konumunu en azından bölgesel kalkınma bağlamında tartışmaya açmak mümkün olabilecektir.

Anahtar Kelimeler: Bölgesel Kalkınma, Bölgesel Kalkınma Ajansları, BKA, 5449 Sayılı Kanun
KAYNAKÇA İÇİN
DULUPÇU, M.A. ve O. SUNGUR (2007), "Dünya'da Değişen Kalkınma Ajansları Anlayışı ve Türkiye'deki Tartışmalar: Gecikmiş Bir Uygulama Nasıl Etkinleştirilebilir?", Yerel Siyaset Dergisi, 2(16), 12-17.
Bu kısmı kopyala-yapıştır yaparak çalışmalarınıza kaynak olarak ekleyebilirsiniz.